Home Blog Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?
Blog

Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?

Każdego kierowcę prędzej czy później, spotka kontrola drogowa a co za tym idzie konieczność zatrzymania pojazdu i w wielu przypadkach, oceny jego stanu technicznego czy też otrzymania mandatu za złamanie zasad w kontekście ruchu drogowego.

Oczywiście sama kontrola drogowa wiąże się nie tylko z sytuacjami kiedy złamaliśmy przepisy, ale również w celu oceny sprawności samego pojazdu w momencie gdy wykazuje on takie oznaki. W końcu bądź co bądź kontrola drogowa to nie tylko coś co realizuje policja ale również inspekcja transportu drogowego, jaka dba o kierowców aut ciężarowych czy dostawczych. Pamiętajmy, iż kontrola drogowa nie musi zakończyć się nałożeniem na nas mandatu, czasem to wyłącznie moment aby sprawdzić pod kątem technicznym sprawność naszego pojazdu lub uzyskać kilka informacji na ten temat. Kontrola drogowa ma zawsze zapewnić nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także innych kierowców dlatego jest to nie tylko coś niezbędnego w kontekście pojawienia się jej ale również działań jakie podejmuje. Można iść krok dalej i powiedzieć, że kontrola drogowa ogranicza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, w których nie tylko łamiemy przepisy dotyczące prędkości czy inne ale również poruszamy się w niebezpieczny sposób. Dlatego kolejny raz należy powiedzieć, iż zawsze kontrola drogowa ma nie tylko sens, lecz jest przydatna w bardzo wielu przypadkach oraz sytuacjach nie tylko dla kierowców ale również innych osób. Kontrola drogowa zazwyczaj nie trwa wiele czasu, kiedy otrzymamy mandat to możemy od razu niemal ruszyć w dalszą podróż, gdy idzie jednak o ocenę stanu technicznego pojazdu ciężarowego, to przebiega to znacznie dłużej.

Kontrola drogowa nie oznacza od razu faktu, nałożenia na nas mandatu

Warto więc zrozumieć jedno, a mianowicie jak wspomniano powyżej kontrola drogowa nie zawsze oznacza fakt nałożenia na nas mandatu, wręcz przeciwnie często skończy się pouczeniem czy przekazaniem kilku ważnych uwag. Z tego też powodu nie należy się jej obawiać i trzeba jedynie wykonywać poszczególne polecenia, niech nie będzie to stresująca dla nas sytuacja a okazja by poznać jak przebiega sama kontrola drogowa. Zawsze zakładajmy konieczność posiadania zwłaszcza dokumentów, tutaj to one już na samym wstępie zostaną poddane weryfikacji czy sprawdzone przez policję. W naszym kraju kontrola drogowa jest odbierana jako coś złego, moment w którym zastanawiamy się jak wysoki będzie mandat oraz co może ona jeszcze niedobrego przynieść, a przecież jej założeniem jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

Author

Redakcja